Med siktet på medaljen: Wilma Engelbrektsson blir historisk i Måleri-VM 2024

Wilma Engelbrektsson under VM i Lyon
Wilma Engelbrektsson under VM-tävlingen i Lyon.
Foto: Victor Fremling, WorldSkills Sweden (CC BY-NC-SA 2.0)

 

Under WorldSkills i Lyon 2024 tävlade 20-åriga Wilma Engelbrektsson i Måleri-VM. Nästan ett decennium har gått sedan en målare vann en Medallion for Excellence, men under Måleri-VM i Lyon tog Wilma hem medaljen. Utmärkelsen tilldelas de tävlande som visar sin yrkeskunskap på exceptionell nivå.

– Jag förväntade mig att få en Medallion for Excellence. Om jag har bestämt mig för något så blir det så. Jag gör vad jag måste för att komma dit, vad som än krävs, säger Wilma.

Både Wilma och hennes coach Leila-Tiba Al-Seadi hade siktet inställt på medaljen och har tränat inför världsmästerskapet i ett års tid. Mindset och problemlösningsförmåga har varit Wilmas främsta framgångsfaktorer, som tagit henne från en guldmedalj i Måleri-SM 2022 till ett världsmästerskap där hon erkändes som en exceptionell målare.

– Det blev min väg att ta ut min problemlösningsförmåga på, att måla. Det är det jag tycker är roligt, att experimentera med färger, värme, kyla och underlag.

Hon beskriver att det var svårt att ta in storheten i att tävla mot länder från hela världen, och att det var en fin påminnelse om att målare finns överallt. Det är en stor bedrift att få möta så många andra i måleriyrket och att få tävla i Sveriges landslag.

– Jag tror att jag i framtiden kommer att tänka tillbaka på det och få en aha-upplevelse, att jag var i Frankrike och tävlande mot Schweiz och mot Kina... Att det var det jag gjorde när jag var 20 år. Vilket bra liv jag har haft, kommer jag nog att tänka, säger Wilma.

Hon uppmanar andra som funderar på att tävla i måleri att göra det.

– I värsta fall kan man försöka igen. Om man kommer sist i SM så har man ändå kommit så långt. Våga testa, uppmanar Wilma.